Kocúrik s vystreleným okom – Prečo podporovať Občianske združenia

Home » Kocúrik s vystreleným okom – Prečo podporovať Občianske združenia
Jednooký kocúrik

Život prináša skutočné príbehy. Jeden taký smutný, hoci so šťastným koncom mi dal odpoveď na otázku, prečo podporovať Občianske združenia. Či už dobrovoľnícky, darmi alebo 2% z daní. Sú totiž aj také OZ, či mimovládne organizácie, ktoré naozaj pomáhajú.
Tento príbeh mi rozprávala moja suseda a kamarátka Terka. Vlastne som bol tak trochu pri tom. Terka žije v Macove, malej dedine na Žitnom ostrove. Má rada zvieratá a ony jej lásku opätujú. Nie len, že ich má plný dom aj dvor, ale často ku nej aj prichádzajú. Či už pre jedlo alebo pre pomoc. A toto bol presne ten prípad.

Príbeh o kocúrikovi s vystreleným očkom

Dedinou sa už dlhší čas túlal nádherný ryšavo biely kocúr. Ja už neviem, či bol opustemý vyhodený, utiekol alebo dokonca nikdy nemal domov… Jednoducho zvykol chodiť ku Terke na pravidelnú návštevu. Niekedy prespal v pivnici, inokedy v garáži. Vždy mu dala niečo dobré pod zub. Dostal meno Louis. Ako ten Francúzsky herec de Funes.

Terka spomína:”Vedela som, že tu prespáva, a tak som mu vždy na noc nechala jedlo vonku. Ale jedného rána ku mne nepribehol ako vždy, keď ma zbadal…”

V ten deň bolo čosi inak. Kocúr Louis sa nehlásil ako obvykle. Terka ho začala hladať. Zakrátko začula nárek a po chvíli aj našla kocúrika v starej psej búde pod terasou. Ležal na starých handrách a nariekal.

Kocúrik s vystreleným očkom
Kocúr neprišiel za Terkou ako každé ráno. Ukrýval sa v starej psej búde a nariekal.

Kocúrik nariekal – Namiesto ľavého očka len krvavá rana

Prvé, čo v takej chvíli človeku napadne, je myšlienka, ako zvieraťu pomôcť. Samozrejme treba ho odviesť k veterinárovi na zákrok. Kucúrika Louisa bolo treba urgentne zoperovať. Ako sa neskôr ukázalo,

Kocúra niekto postrelil – v očku mal uviaznutú diabolku!

Operácia bola nevyhnutná. Lenže Terka bola práve v tom čase bez práce a logicky aj bez prostriedkov. Nuž choďte dnes k veterinárovi a sľúbte mu, že zaplatíte, keď budete mať. Alebo mu skúste ponúknuť ovocie z vašej záhrady, kvety, domáce vajíčka alebo chutný obed. Pošle vás do…

Prečo podporovať občianske s druženia, diabolka v oku, roentgenová snímka.
Strela – diabolka uviazla v očnej jamke

Zúfalá Terka sa rozhodla hľadať pomoc na sociálnych sieťach. A neuveríte, našla ju na FB skupine venovanej zvieratám v núdzi.

Potom už vďaka dobrým ľuďom nabrali udalosti rýchly spád. 

Pani z OZ U psej matere prišla autom pre kocúra a zobrala ho na veterinu

Na komunikáciu a prosbu o pomoc v skupine reagovala pani z Občianskeho združenia U psej matere. Prišla pre zraneného kocúra a odviezla ho na veterinu do Pezinka. Zakrátko Terku informovala o kocúrovom stave. Očko sa žiaľ nedalo zachrániť, museli mu ho chirurgicky vybrať. A ešte sa jej spýtala, či ho chce alebo mu majú hľadať domov.

Prečo podporovať občianske s druženia, kocúrik po operácii.
Kocúrik krátko po operácii

“Samozrejme, beriem si ho domov, veď si ma sám vybral”, odpovedala bez rozmýšľania Terka.

Kocúr Louis sa zotavil a dnes je pevnou súčasťou mačacej komunity v našej obci. Samozrejme býva u Terky v dome a často ju sprevádza po dedine.

Tak čo, už viete, prečo podporovať občianske združenia?

K takzvaným mimovládkam som mal ako väčšina ľudí, vždy skôr negatívny vzťah. Najmä pokiaľ ide o politické mimovládky. Tie nezriedka bývajú platené zo zahraničia a pracujú žiaľ, častejšie pre cudzie záujmy, ako pre tie naše. Ale svet nie je čiernobiely. Existuje množstvo občianskych združení, ktoré naozaj pomáhajú!

Kocúrika sa podarilo zachrániť len vďaka vašim darom a 2% z dane!

Príbeh o kocúrikovi s vystreleným očkom, ma prinútil zmeniť pohľad na niektoré neziskovky. Kocúrika sa podarilo zachrániť len vďaka vašim 2 percentám z dane, či iným darom, ktoré ste nezištne poskytli. To umožnilo pani z OZ U psej matere financovať cesty autom medzi našou obcou Macov v okrese Dunajská streda a Pezinkom. A zamozrejme zaplatiť lekárske ošetrenie, vrátane operácie. Dnes môžem s istotou povedať, že to bol jeden z dôvodov, prečo som sa aj s priateľmi stal členom jedného takého Občianskeho združenia. Bezmocnosť, ktorú vtedy prežívala moja kamarátka bola strašná. Už nikdy viac!

Zachránený kocúr so psom leži na lavici na terase.
Čakáme na kamarátov v pohostinstve Pod orechom.

Spolu s Terkou a Matúšom sa staráme o malú registrovanú farmu na Žitnom ostrove. Rozbiehame mnohé aktivity. Máme radi ľudí, zvieratá aj stromy a chceme preto niečo urobiť. Máme veľké plány ale zároveň vieme, že ak chceme dať našej práci hlbší zmysel, potrebujeme vašu podporu.

Venujte nám 2% z daní, sme Združenie ANO 13 a naše IČO je 55180442

Kliknite na odkaz a prečítajte si viac o našom Občianskom združení.

Leave a Reply

Your email address will not be published.