Prírodná permakultúrna záhrada a sad

Jeseň v sade

Mám to veľké šťastie, že žijem a bývam vo veľkej prírodnej záhrade, uprostred starých ovocných stromov. Keď dobre počítam, bude to pomaly 100 rokov, čo ju moji starí rodičia začali budovať a tvoriť na niekdajších pálffyovských majetkoch v malej dedinke na juhozápadnom Slovensku. Áno, je to tak! Moji predkovia boli sedliaci.

Ja sám som veľkú časť svojho života prežil v bratislavskom paneláku. Ale pobyt a práce v záhrade ma aj tak sprevádzali životom. Pretože aj moji rodičia, hoci už bývali v meste, boli naďalej vášniví záhradkári. Ako malý chlapec som s nimi trávil v záhrade celé víkendy. Potom prišlo obdobie postpubertálneho vzdoru, ktorým si dozaista prešiel každý mladý človek, a ja som prepadol nástrahám veľkomesta.

Ale krv nie je voda, a tak ma život síce po mnohých rokoch a veľkou okľukou ale predsa len priviedol späť do mojej záhrady. Keď dozrel čas, prijal som zodpovednosť za svoju dedovizeň.

Som človek prirodzený a naturálny, preto mám rád, keď všetko funguje v súlade s prírodou. Asi vás neprekvapí, že to platí aj pokiaľ ide o záhradu. Nemám rád brutálne zásahy do prírody ani do záhrady. Mnohí pestovatelia si myslia, že musia úrodu prírode doslova vyrvať. Ja naopak svoju rajskú záhradu len tak hladím a nechávam chod vecí pokiaľ možno prirodzene plynúť. Pretože zdravá príroda si poradí aj bez nás.

Mne je srdcu blízka prirodzená, prírodná permakultúrna záhrada. Vlastne, ani som nevedel, že to čo žijem, ako sa správam k svojmu okoliu sa volá permakultúra. Netušil som, že môj spôsob života má nejaké meno.

Milujem nadovšetko slobodu. Môj ovocný sad a prírodná záhrada mi ju do veľkej miery dáva. Dáva mi pokoj v duši a do značnej miery aj sebestačnosť. A raňajšia káva alebo čaj na verande, východ slnka a pohľad medzi stromy na stúpajúci ranný opar vás deň čo deň nabije energiou, aj keby ste zrovna stáli nad hrobom.

Snažím sa môj život na vidieku žiť s úctou k pôde a s láskou k prírode. Nepochybujem, že aj Pálffy úprimne miloval tento kraj a túto zem. Možno by bol spokojný, že malinká časť jeho zeme je v dobrých rukách.

Tento projekt má názov „Prírodná permakultúrna záhrada“. Bude o tom, ako sa stará záhrada môže stať domovom a úžasným miestom pre život.

Leave a Reply

Your email address will not be published.