Starý človek je len na smiech: Múdrosť našich predkov nikoho nezaujíma

Home » Starý človek je len na smiech: Múdrosť našich predkov nikoho nezaujíma
Starý páskový magnetofón, pohľad pod kryt (ilustračný obrázok, Múdrosť našich predkov)

Teraz je taká zvláštna doba, že zrazu všetci majú potrebu odovzdávať ostatným ľuďom nejaké svoje posolstvá. Sedia vo svojich parádnych autách (Chmelár nie) a cez mobil nahrávajú svoje múdra do éteru. Nie som Chmelár ale Chmelař a nepovažujem sa za veľkého mysliteľa ani intelektuála. Nie som taký rečník ako Eduard, ale aj ja mám čosi na srdci a musí to ísť zo mňa von. A toto je téma o ktorej chcem dnes hovoriť: Múdrosť našich predkov, neúcta k ľuďom a strata pamäti.

Múdrosť našich predkov – Krátke zamyslenie obyčajného vidiečana

Ja v aute nesedím, povedal som si, že za ten čas urobím radšej niečo užitočné. Ošetrím mladú jablonku, ktorú mi poranili ovečky. Lebo ovce nemajú rozum a hoci im to tisíckrát poviete, nevedia, že keď jabloň porania, môže vyschnúť a nebudú si viac pochutnávať na chutných jabĺčkach ani na šťavnatých listoch.

Nuž, doba je vážna a prišiel čas vážne sa zamyslieť nad búcnosťou. Dovoľte mi preto krátke zamyslenie obyčajného vidiečana o neúcte k ľuďom a strate pamäti alebo o tom,

Prečo nás vždy nachytajú, ako by to bolo poprvý krát?

Existuje miesto, niekde medzi Nebom a Zemou, kde sú uložené všetky prežité múdrosti našich predkov. A ten kto má čisté srdce dokáže z nich čerpať informácie ako z cloudu alebo z knižnice, ak máte radšej knižky.

Vždy som rád počúval rozprávanie starých ľudí a veľa som sa ich pýtal. Preto viem z prvej ruky ako sa žilo za monarchie, 1. republiky, čo sa dialo za Povstania aj za Gottwalda.

Vďaka ich cenným radám som proti zlu a hlúposti získal imunitu a podvodníkom s dejinami ani premotivovaným fanatikom len tak nenaletím. 

Žiaľ, dnes je starý človek len na smiech a životné skúsenosti zbierané našimi predkami po tisícročia už nikoho nezaujímajú.

“Mňa minulosť nezaujíma, ja žijem dnes!” Počuť až príliš často, a to nielen z úst mladých ľudí… 

A pretože je takých ľudí, čo sa nechcú poučiť z múdrosti ale aj chýb našich predkov väčšina, musíme všetky tie negatívne skúsenosti pretrpieť opäť, zas a znova! 

Oni totiž tí zloduchovia, čo ľuďom odjakživa spôsobujú príkoria, ale že vôbec nemajú fantáziu. Všimnite si, oni všetky tie svoje zlá len dokolečka dokola, do zblbnutia opakujú a nikdy nič nové nevymyslia. 

Ako to, že aj napriek tomu nás vždy nachytajú, ako by to bolo poprvý krát!?

Začínate už tušiť, že niekomu sa to náramne hodí, keď ľudia ignorujú svoje vlastné dejiny? Dokonca sú tak ľahostajní, že si ich nechajú cudzincami a kolaborantami z vlastných radov už ktovie koľký krát prepísať a ukradnúť!?

Odborníci vravia, že pamäť davu je maximálne 2 týždne

To sa potom ľahko vládne. Na to netreba veľa intelektu…Tak sa nečudujte, ak potom nejaký zbohatlík povie, že: ”Volič je…hovno”

Žiaľ, je to všetko len o arogancii a chýbajúcej sebareflexii takzvaných špičiek. 

Vitajte v marketingovej demokracii! My vám pripravíme mediálnu masáž a vy už si potom sami a demokraticky zvolíte, koho vám určíme.

A potom o našich životoch rozhodujú sebavedomí blázni a hlupáci! Bez zaváhania budú tvoriť nariadenia, zákony, rozhodovať o ekológii, lesníctve, priemysle aj zdravotníctve. Konečne, mali sme možnosť vidieť a zažiť, čo dokážu na vlastnej koži.

V minulosti musel mať človek na pozícii patričné vzdelanie a skúsenosti

V minulosti, ak chcel človek vykonávať odbornú činnosť, napríklad remeslo alebo mal robiť vážne rozhodnutia, ktoré ovplyvňovali životy mnohých ľudí, musel mať na to patričné vzdelanie. A k tomu ešte roky praxe. Pamätáte si to ešte? Najskôr učeň, potom tovariš, a až po rokoch majster. A čo potom ešte taký absolvent univerzity, že? 

Nuž, časy sa menia… Aj napriek tomu ma ešte vždy dokáže udiviť, ako v dnešnej dobe jednotlivci s tým najmizernejším vzdelaním, bez skúseností a s nulovou praxou, dokážu bez zábran robiť rozhodnutia týkajúce sa širšej spoločnosti. Od obecných zastupiteľstiev až po vrcholovú politiku štátu.

Veď, načo sú nám odborníci, keď máme po ruke ambicióznych absolventov takzvanej Akadémie života…

Ale aby som bol objektívny, našlo by sa aj zopár vzdelaných krivákov s dlhoročnou praxou, zato bez chrbtovej kosti. 

Našťastie my, čo žijeme na dedine, sa ešte vždy môžeme spoľahnúť aspoň na ten zdravý sedliacky rozum.

A preto:

Vypnite televízor a viac počúvajte starých rodičov

Ak sa chystáte urobiť dôležité rozhodnutie, spýtajte sa v duchu, ako by to asi riešili oni. Osvojte si múdrosť našich predkov! Nechajte sa viesť zdravým rozumom ale rozhodujte sa srdcom. Stanete sa slobodnými. Tak ako ja!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.